מסחר בשוק ההון

מסחר בשוק ההון

מסחר בשוק ההון הוא תחום מרתק ומסקרן אשר סוחף רבים לסחור במניות, באגרות חוב ועוד, כדי ליצור ממון.

בשוק ההון כולל מסחר בניירות ערך סחירים הן של חברות ציבוריות ישראליות והן של תאגידי ענק הנסחרים בבורסות הגדולות בעולם כמו בניו יורק או בטוקיו.

מסחר בשוק ההון

אזרחים שיש ברשותם כסף נזיל ומעוניינים להגדיל אותו מחליטים לבצע מסחר בשוק ההון. אדם נורמטיבי שאין לו ידע רב ומקיף בתחום זה עדיף שלא יבצע זאת בעצמו אלא ייעזר ביועץ השקעות, בנק מסחרי או בבית השקעות ויחד הם יקבלו החלטות איך יהיה בנוי תיק ההשקעות של הלקוח. בנוסף לכך יסכמו איזה חלק מתוך המניות בתיק יהיו ספקולטיביות של חברות ציבוריות גדולות ישראליות כמו טבע, שטראוס או חברות הייטק ומה יהיה חלקן של המניות הסולידיות כמו אגרות החוב הממשלתיות.

רכישת מניות בין לאומיות

בשנים האחרונות עם פתיחת השוק גם לעולם, רוכשים ישראלים רבים גם אגרות חוב בין לאומיות. מדובר בהשקעה בגופים יציבים ללא סיכונים כלכליים של חברות רב לאומיות או ממשלות של מדינות שונות, רכישת המניות הללו יוצרת למעשה הלוואה עבורם. לאור העובדה שאין בכך סיכונים הוסיפו ישראלים רבים מניות מסוג זה לתיק ההשקעות שלהם.

מעקב אחר מצב המניות

חשוב להיות כל הזמן עם היד על הדופק ולעקוב אחרי כל מה שקורה כיוון ששינויים מפתיעים הקורים בעסקים השונים הם בעלי השפעה מהותית על מנית החברה. התנודות עלולות ליצור ירידה חדה בערך של כל מניה או לחילופין עשויות להעלות באופן משמעותי את הערך שלה.

החשיבה מתי למכור כדי לא להפסיד יותר או לחילופין מתי לרכוש מניות נוספות כאשר יש גל חיובי, היא נושא מאד מקצועי ולכן חשוב לבצע סיעור מוחות עם יועץ שוק ההון ובהתאם לכך הוא יפעל. המטרה של כל אדם אשר רוכש לצורך השקעה במניות היא להרוויח אך חשוב לא ליצור סיכונים מיותרים אשר יותירו את הלקוח עם ירידה בערך הונו עקב הפסד משמעותי של הכספים.

אחת השיטות לכך היא מעקב אחר פרסומים של אנליסטים או מנהלי תיקי השקעות אשר מנתחים את מצבו של שוק ההון לאור שינויים רבים שנוצרו. לדוגמה ירידת ערכן של מניות חברה העוסקת בתחום הרפואי עקב תוצאות משפט אשר התנהל נגדה, או לחילופין עלייה חדה בערכה של מניה אחרת עקב מיזוג חברות או רכישה של תאגיד, דבר אשר יוצר שינוי מהותי במעמדי הכוחות במשק, לאור חשיבותו הרבה של תחום העיסוק שלהם.

לימודי שוק ההון

מי שהנושא מעניין אותו ומעוניין לעסוק בכך או להעשיר את הידע שלו יכול ללמוד במגוון קורסים הנערכים בערים השונות ומעניקים ידע רב. מי שצולח את המבחנים מקבל רישיון לעסוק בתחום זה כיועץ השקעות לשוק ההון.

לעוד מידע בנושא לימודים וקריירה הכנסו – היחידה ללימודי חוץ מכללת כנרת

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: