תכנון מס

תכנון מס

אזרחים רבים בישראל מבצעים תכנון מס בסיטואציות שונות כדי לשלם מס כחוק, אך תוך מיצוי כל האפשרויות החוקיות לשלם מס מופחת בהתאם למצבים שונים.

תכנון מיסוי בעת רכישת או מכירת דירה

על אזרח אשר רוכש דירה או מוכר דירה חלים כמה מיסים כמו מס רכישה, היטל השבחה ועוד. במקרים הללו חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום המיסים כדי לבצע תכנון מס ואת העסקה בדרך שתותיר לתשלום את תשלום המס בערך הכספי הנמוך ביותר.

לדוגמה מכירה דירה לקרוב משפחה ללא תמורה מאפשרת לא לשלם מס שבח.

תכנון מיסוי בעת שהייה בחו"ל – רילוקיישן

תושבי ישראל החיים פרקי זמן מסוימים במדינות אחרות כנציגים של מקום העבודה שלהם, מקבלים במדינות הללו שכר אשר מנוכה ממנו מס על פי הנהוג בכל אחת מהמדינות הללו. אמנות בין לאומיות שנחתמו בשנים האחרונות בין מדינות רבות לישראל, מקבעות את שיטת חישוב ותכנון המס כך שלא ישולם מס כפול. העיקרון המנחה הוא שהישראלי משלם מס במדינה שבה הוא חי אך מכיוון שהתושבות שלו הוא ישראלית, הוא נדרש לשלם גם את ההפרש הכספי לרשות המיסים אם שיעור המס בישראל הוא גבוה משיעור המס במדינה שבה הוא חי.

גם בנושא זה יש דקויות ופרטים ייחודיים ולכן חשוב לבצע תכנון מס באמצעות איש מקצוע שהוא מומחה לכך כמו רואה החשבון המתמקצע בנישה זו, כדי לשלם את המס הנכון.

תכנון מס המשולם מהעסק

אדם שפועל כעוסק מורשה והוא בעל הכנסות גבוהות, מומלץ שיפתח חברה בע"מ. זאת מכיוון ששיעור המס אשר אותו משלמת החברה הוא נמוך יותר מהעוסק המורשה. בדרך זו ישלם בעל העסק מס מופחת לרשות המיסים מתוך הכנסות החברה, הוא יקבל משכורת כשכיר וייהנה גם ממס שתשלם החברה עבור חלוקת הדיבידנד.

תכנון מס עבור שכירים

שכירים רבים אינם מודעים לעובדה שמגיעות להם נקודות זיכוי בגין נושאים שונים כמו ילד נכה, תשלום דמי מזונות, תשלום לקופות גמל ועוד. תכנון נכון יוביל לכך שהם ישלמו את שיעור המס הנכון תוך ניצול נקודות הזיכוי שערכה של כל אחת מהן משתנה בכל שנה אך מדובר בכמה מאות שקלים.

הקמות חברות בחו"ל

תכנון מס הוא אחת הסיבות העיקריות להקמת חברות במדינות זרות אשר משמשות כמקלטי מס או במדינות אשר שיעור המס בהן נמוך מהמס הישראלי באופן משמעותי.

תכנון מס בעת הפרישה

מי שעבד כשכיר לאורך כל שנות עבודתו צבר במקרים רבים סכומים גבוהים בקרנות השונות. כדי ליהנות מהכסף ולא לשלם בגינו מס בעת המשיכה יש לתכנן באופן מחושב את אופן הוצאת הכספים והמועדים הנכונים ביותר על פי גילו של הפנסיונר כדי לא לשלם מס. משיכת הכספים טרם ההגעה לגיל הפרישה גוררת מס בשיעור % 35 .

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: