איך לשלוט בעסק שלך במקום שהוא ישלוט בך ומה צריך לעשות כדי להשאיר יותר כסף בעסק!

היום יצא לי הכבוד לשבת עם רועי קרטה שהוא בעל משרד מצליח בתל אביב לייעוץ פיננסי, לייעוץ מס, לשירותי הנהלת חשבונות והוא גם מלווה עסקים וחברות למינוף ולהצלחה תוך אבחון מעמיק של העסק ומציאת ה"חורים" שגורמים לכסף לזלוג החוצה ולהגיע לרשויות המס השונות ולמדינה במקום לכיס שלהם!

אז קודם כל רועי, מה שלומך בימים אלו?

אני מצוין, אתה יודע יחסית למצב שבו אנחנו נמצאים כיום עם כל המשבר הזה. אבל אני מקווה שבעזרת השם הוא יהיה מאחורינו ממש בקרוב ונוכל לחזור לחיים שהיו לנו עד לפני שנה.         

כן, זו באמת תקופה לא פשוטה עבור בעלי עסקים ואתה כמובן אחד מהם.

אז רועי בוא תספר לנו קצת על עצמך, מה העיסוק שלך ובמה אתה מתמחה במיוחד?

אז ככה, אני רואה חשבון כבר למעלה מ- 10 שנים. התחלתי את פעילותי כרואה חשבון בפירמת רו"ח סומך חייקין KPMG שהיא אחת הפירמות הגדולות בעולם לראיית חשבון. בשנים שעבדתי שם, ניהלתי תיקים כמו שופרסל, אסותא, יורוקום, ידיעות אחרונות ועוד הרבה ורכשתי ידע וניסיון רבים שהביאו אותי למקום שבו אני נמצא כיום.

בשנים האחרונות אני מנהל את המשרד שלי שבו אני מלווה עסקים במטרה להעניק להם תמיכה פיננסית וליווי עסקי שיסייעו להם לחסוך כסף, לנהל את העסק שלהם עם שקט נפשי ואת הכלים לקבל החלטות טובות יותר עבור העסק שלהם. אנו עושים זאת על ידי ניתוח מעמיק של העסק שלהם, בניית תכנית עבודה פיננסית ועסקית לטווח הקצר והארוך כאחד שכוללת בתוכה בין היתר ייעוץ מס, ייעוץ עסקי, דוחות לרשויות ושירותים סופר חשובים נוספים.

מעניין מאוד. ובוא תספר לקוראים מה מייחד אותך מרו"ח אחרים ומה אתה עושה אחרת?

זו שאלה מעולה וגם ממש חשובה, למעשה גיליתי עם השנים כי הבעיה הגדולה של עסקים היא שליטה על העסק וחוסר שקט נפשי. את השליטה על העסק אנו משיגים ע"י שיטה ברורה שפיתחתי לקבלת המספרים של העסק. לכל עסק יש אופי שונה ואסטרטגיה שונה ולכן צריך לחלץ ממנו את המידע הרלוונטי לו. ישנם עסקים שחייבים להיות עם אצבע על הדופק בקשר להלוואות מהבנקים, אחרים לגבי הוצאות השכר, הרבה עסקים חייבים ניתוח נפרד לכל מגזר רווח וכו’. כל עסק חייב להיות בפוקוס על כ- 10 מדדים בעסק שלו כדי שתהיה לו היכולת לשאוב מהם מידע שיעזור לו לפרוץ קדימה ולהביא את העסק לצמיחה ולגידול משמעותיים משנה לשנה.

את השקט הנפשי של בעל העסק אנו משיגים בכך שהוא מרגיש בשליטה מלאה על המספרים של העסק שלו ועל ידי כך שאנו דואגים גם לתכנון אסטרטגיית מס מול הרשויות שתתאים לאופי שלו. מה הכוונה? אם הוא אוהב סיכונים, אנו בונים תכנון מס יותר אגרסיבי ואם הוא סולידי יותר, נבנה לו תכנון מס שיתאים יותר לדרך שלו. כך או כך הוא יבין בכל רגע נתון את המצב שלו מול רשויות המדינה השונות.

קבע עם רועי שיחת ZOOM ללא עלות

השאר פרטים עכשיו ונשמח לעזור לעסק שלך להמריא

נשמע טוב, אבל בוא תספר תכל'ס לבעלי העסקים שקוראים את הכתבה עכשיו איך אתה עוזר להם לסגור חורים תזרימיים ולקחת שליטה על העסק שלהם?

אוקי, אז בוא אני אספר לך על לקוח שלנו מתחום השירותים שהוא בעל מחזור של מספר מיליוני ₪ בשנה ומעסיק כ- 10 עובדים. לבעל החברה הייתה יכולת פיננסית בסיסית והוא רצה להבין, “בשפה שלו”, מה קורה אצלו בעסק. התחלנו לנתח את הפעילות ולאתר את הנתונים הרלוונטיים לעסק, כך שלאחר 3 חודשים בלבד, זיהינו שישנן מחלקות מפסידות שנהנות מרווחים של מחלקות אחרות, וכי מבנה כוח האדם לא מאפשר לעסק באמת לצמוח ולגדול. אתה קולט? כמובן שאם היו מעניינים אותו כל הפרטים, היה אפשר להסביר לו מהם המדדים שיצרו את התמונה הזאת ואיך אנו מגיעים למסקנות האלו, אך במקרה שלו, שהוא עסוק מאוד או שמעדיף מידע תמציתי אנו מדברים איתו על ה”שורה התחתונה” ומציעים פעולות פרקטיות לביצוע. מיותר לציין שלמרות המשבר העכשווי, העסק שלו נמצא במצב מעולה ואנו כבר מתכננים את קפיצת המדרגה הבאה!

נשמע סופר חשוב! מה אתה ממליץ לבעלי עסקים לעשות עכשיו, בתקופה הזאת, בשביל שהכסף שהם מרוויחים "לא ילך להם לאיבוד" ושהרווחיות שלהם תגדל?

תראה, ישנם המון דברים ופעולות שניתן לעשות שיכולים לעזור, באופן מיידי אפילו, לסגירת ה"חורים של העסק" וכמובן שלכל עסק יש דברים שיתאימו יותר או פחות. אבל אתן עכשיו 3 פעולות שיעזרו כאן ועכשיו לכל בעל עסק.

הערכת מס – מומלץ לבקש מרואה החשבון לבצע עבורכם במהלך השנה, לפחות פעם אחת בשנה, הערכת מס. הערכת מס הינה "מיני דוח" לבחינת תוצאות העסק בהקשר של מס הכנסה ובחינת סך המקדמות ששולמו למס הכנסה. תשלום מס בחסר ואפילו תשלום מס ביתר במהלך השנה עלול לפגוע בעסק מסיבות רבות ועדיף להימנע מכך.

בחינת 20/80 – מחקרים רבים מראים, שברוב העסקים נמצא כי 20% מהמוצרים או השירותים שהם מוכרים מפיקים להם 80% מהרווחים וזה כמובן לא חייב להיות בדיוק 20% אל מול 80%, ישנם עסקים שזה יכול להיות גם 30/70 וכדומה.

מי שמכיר היטב את המספרים של העסק שלו יוכל לאתר את המוצרים או השירותים האלה ולקבל החלטות נכונות וטובות יותר על פי הממצאים כמו לדוגמא, לחזק את השיווק או המכירות שלהם, לבטל מוצרים אחרים, לחזק את את המוצר הרווחי וכו'. חשוב לשים לב שה- 20/80 תקף לא רק למכירות אלא גם לגבי הוצאות שאני משקיע כגון, 20% מההוצאות מניבות 80% מהרווחים.

ניתוח דו"ח רווח והפסד – מומלץ מידי חודש, חודשיים או לכל היותר פעם ברבעון, לבצע ניתוח של דו"ח הרווח והפסד על מנת לקבל מידע נוסף על הפעילות העסקית ולבחון את המגמות בעסק. הניתוח יכול לכלול:

ניתוח לפי מגזרי רווח – בחינה של כל מגזר רווח בנפרד על מנת להבין את השפעת המגזר על העסק.

בדיקת כל הוצאה כאחוז מהמכירות – ניתן כך להבין בדיוק כמה אחוזים אותה הוצאה "אוכלת" מהמכירות ועל ידי כך להיחשף למהותיות של אותה הוצאה ולשינוי שהיא עברה ביחס לתקופות קודמות. אם לדוגמה אחוז הוצאות עובדים מההכנסות היה בשנה קודמת 50% והשנה רק 42% יש להבין מה השתנה לטובה בקשר לכך.

בחינת הרווח הגולמי – ההפרש בין ההכנסה ממכירות לעלות המכר.

בחינת הרווח התפעולי – הרווח מההכנסות השוטפות של העסק.

השוואת המספרים לתקופה קודמת, חודש קודם ותקופה מקבילה – וזאת בעיקר על מנת לזהות שינויים ומגמות שקורות בעסק, בשוק שבו אנו נמצאים ואל מול המתחרים.

מעולה, אז קודם כל רציתי לומר לך תודה על הריאיון הזה, לי היה ממש מעניין ואני בטוח שזה יעניין גם בעלי עסקים שמרגישים שמשהו בעסק שלהם לא מספיק נכון או מדויק. אז בוא תספר לי איך אפשר לקבוע איתך פגישה בימים אלו?

טוב, אז אנחנו כמובן עובדים כרגיל, תמיד אפשר ליצור קשר איתי בטלפון של המשרד או בנייד האישי שלי, אני זמין ואוהב לתת יחס אישי ללקוחות שלי ולאנשים שזקוקים לייעוץ והכוונה בכל זמן, כמובן חוץ משבת

ובימים אלה ולקראת סוף שנה ותחילת שנת 2021, החלטתי שאני רוצה לעזור לכמה שיותר בעלי עסקים לסיים את השנה שלהם על הצד הטוב ביותר ולהתחיל את השנה על רגל ימין. ולכן, החלטתי לפנות לי מקום ביומן בכדי לתת לבעלי עסקים לקבוע איתי פגישת ZOOM או שיחת טלפון, מה שיותר נוח להם, שבה אני אשמע על העסק שלהם, אבין קצת את העסק ואת החורים או הלקויות שעשויות להיות בו ואתן להם ממש דו"ח פרקטי בסיום השיחה שבה הם יוכלו להשתמש בשביל לסגור את החורים של העסק ולשמור על הכסף שלהם טוב יותר עבור עצמם!

מתלבטים איזה עסק לפתוח? במרכז מרופין לקריירה תקבלו הכוונה מקצועית


אז מה עושים?

כל מה שצריך לעשות זה להשאיר את הפרטים כאן בטופס, ורועי יחזור אליך באופן אישי לתיאום פגישת ZOOM להזנקת העסק שלך.

שיהיה בהצלחה לכולם ושנת 2021 טובה ומוצלחת יותר משנת 2020!

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: